drukuj

świat pokrzywiony

Zdjęcie Previous 3 z 4 Następne
świat pokrzywiony autor: Marek Pakoński Zdjęcie pochodzi z: Fotomanipulacje Zobacz wszystkie zdjęcia oznaczone tagiem: zutw, fotooko, foto, wystawa, gimp
  • terminator, czyli elektroniczny morderca ;)
  • Impreza była kolorowa
  • świat pokrzywiony
  • A to już nie w GIMPIE a w darmowym Paint.net pod MS Windows
Czytam, oglądam, głaszczę koty.
Marek Pakoński
Autor:Marek Pakoński

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
Tomasz Dominiak
Tomasz Dominiak sob., 2010-01-09 17:18

Zapraszam warto

Są to prace Zofii Czechowicz byłem zrobiłem zdjęcia pozdrawiam

Tomasz.D
Bogusia
Bogusia sob., 2010-01-09 21:11

Super !

Panie Redaktorze, SUPER, nawet nie próbowałabym się z Panem równać. Owszem poznałam GIMPA,coś niecoś zrobić potrafię, z czego bardzo się cieszę, ale daleko mi jeszcze z umiejętnościami do Pana, czy, wymienionych tutaj, Zosi i Bogdana. Podobno zawsze ,,praktyka czyni mistrza", więc ...może... kiedyś.
Sprawił mi Pan ogromną przyjemność wymieniając ,,tańczącą jesienną wnuczkę" - dziękuję. Pan jako terminator, no,nie wiem, czy bym nie uciekła spotykając Go wieczorem.

B.H.-D.
Marek Pakoński
Marek Pakoński ndz., 2010-01-10 11:22

Przepraszam, ale to raczej ja do Pani

@Bogusia:

nie mam się co równać. To są tylko próby, ja nie potrafiłbym stworzyć tańczącej jesiennej wnuczki Pani Bogusiu :) Ani tego auta nad drogą tak dobrze wklejonego :) A co do terminatora... sam bym przed sobą uciekał :) Dziękuje :)

-> Polecam myślenie. Wymagam go od wykształconych ludzi. /// Lubisz dobre electro? Słuchaj audycji Electrohead: https://www.facebook.com/ElectroheadZG <-
boleslawp
boleslawp ndz., 2010-01-10 12:14

Gimp

Spotkałem się z opinią, ze zdjęcia po obróbce komputerowej mają mniejszą wartość artystyczną niż zdjęcia nieobrobione. Całkowicie się z tym nie zgadzam. Niekiedy należy wykonać retusz czy osunąć zbędne przewody czy inne przedmioty lub osoby, które w pewnym sensie oszpecają zdjęcie (chyba, że mamy na celu pokazanie tego). Poza tym niektórzy mówią, że wystarczy odpowiednio kliknąć i komputer sam za nas zrobi całą robotę. Z tym się też nie zgadzam, chociaż można spotkać różne skrypty, które są w tym bardzo pomocne. Uważam też, że ciekawe są fotomontaże. Niekiedy można się przy nich nieźle ubawić. Dziękuję Panu Mateuszowi Zapotocznemu za poprowadzenie szkolenie i podzielenie się swoją wiedzą. mam nadzieję na dalszy ciąg. Jestem fanem wolnego oprogramowania od czasu, kiedy Policja zajmowała się wyłapywaniem przestępców, którzy korzystali nielegalnie z jakiegoś windowsa98. Dzięki temu dane mi był poznać kilka dystrybucji linuksowych i obecnie korzystam z ubuntu 9-10. "Supersystem" czyli vistę mam, bo dostałem ją z komputerem, ale jest to dla mnie system obcy. Progam Gimp jest właśnie wolnym (nie znaczy wolnodziałającym) programem napisanym pierwotnie pod linuksa. Obecnie można korzystać z niego na innych systemach operacyjnych. No tom się rozpisał. ;)

Pozdrawiam. Bolesław Polarczyk http://www.facebook.com/boleslawp
Bogusia
Bogusia ndz., 2010-01-10 19:24

Dobrze,że się rozpisałeś

@boleslawp:

Dobrze,że się rozpisałeś, bo mądrze napisałeś. Ja pragnę dodać, że to nie kto inny tylko TY, PREZESIE klubu ,,FOTOOKO", nas i nie tylko nas , bo mogli skorzystać wszyscy słuchacze ZUTW, na ten kurs namówiłeś i go nam zorganizowałeś.Jesteśmy Ci za to wdzięczni, no i mogliśmy wziąć udział w wystawie, którą nasz kolega Bogdan, tak ładnie i ciekawie, z Halinką , przygotowali.

B.H.-D.
Marek Pakoński
Marek Pakoński ndz., 2010-01-10 21:00

Zależy w jaki sposób sie ten retusz traktuje

@boleslawp:

Jeśli ma tylko poprawiać zdjęcie - to powiedziałbym że fotka zrobiona "od razu dobrze" ma większą wartość niż obrobiona. Ale Obróbka cyfrowa czasem czyni ze zdjęcia coś innego, nadaje klimat, uwypukla pewne ważne punkty. Wtedy dla mnie wartościowsze jest zdjęcie obrobione. Po prostu trzeba mieć pomysł - a nie tylko poprawiać "bo wszyscy poprawiają". Tak myślę sobie jako amator kompletny oczywiście. Ale przeróbki - takie jak wystawiane przez Państwo w filii na Ptasiej to już zupełnie coś innego. To NOWE DZIEŁA - one najczęściej nie są tylko obrobione, ale są nowymi pracami, w które trzeba było zaangażować i pomysł, i umiejętności, i wiedzę i materiały z wielu zdjęć. Przykładem - pocisk z jabłka Pana Bogdana (prawda Panie Bogdanie?).

-> Polecam myślenie. Wymagam go od wykształconych ludzi. /// Lubisz dobre electro? Słuchaj audycji Electrohead: https://www.facebook.com/ElectroheadZG <-
elaj52
elaj52 ndz., 2010-01-10 15:27

Wystawa w bibliotece

Gratuluję moim koleżankom i kolegom z FotoOko i Foto X. To co pokazali jest świetne. Myślę, że mieli świetną zabawę i ciekawe doświadczenie. Bardzo podobały mi się krzesła Bogdana i jesienna baletnica Bogusi. To co zrobiła Zosia Czechowicz to majstersztyk . Danka Filipowska przynajmniej na zdjęciu jest wyższa od męża . Mam nadzieję, że jak znajdę trochę czasu to też zapiszę się na kurs i umieszczę np. Palmiarnię na jakiejś chmurce, Jeszcze raz gratuluję wszystkim !!! wystawiającym.
Ela

Elaj
Axel2801
Axel2801 ndz., 2010-01-10 23:11

Panie Marku, w nawiązaniu do Pana wypowiedzi

całkowicie się z Pana tezą zgadzam. Celem wystawy nie było pokazanie możliwości poprawy jasności, kontrastu czy ostrości na zdjęciach. To praktycznie jak Pan pisze każdy robi w gimpie, corelu,picassa lub wielu innych programach załączanych na płytkach do czasopism fotograficznych i komputerowych. Celem było pokazanie jak przy użyciu gimpa można kreować nowe fotograficzne obrazy, jak zmieniać istniejące fotografie by nadać im inny wyraz artystyczny. Gimp posiada bardzo przyjazną paletę narzędzi które właśnie do tych celów służą i dlatego my wystawiający pragnęliśmy się w technikach fotomontażu,desaturacji, pracy na warstwach czy kolażu zrealizować . Jeśli nam się to eksperymentowanie udało, to cel został osiągnięty, a ponieważ nie wszystkie możliwości pokazaliśmy, to przed nami stoi nowe wyzwanie i ......... może nowa wystawa. Liczy się pomysł,wizja,chęci i efekt w postaci nowego ciekawego obrazu fotograficznego. A poprawiać też będziemy, bo trudno dziś zrobić ładną fotkę gdy w kadrze znajdzie się puszka po piwie, torba foliowa, kosz na śmieci czy druty linii energetycznej.
Bogdan Jan Springer

Axel
Mateusz Zapotoczny
Mateusz Zapotoczny wt., 2010-01-12 10:29

Wystawa

Dziękuję wszystkim serdecznie za tak wspaniałą wystawę! Proszę mi wierzyć, nie ma lepszego komplementu dla nauczyciela.
Wystawa świetnie pokazuje, że aby nauczyć się "obróbki grafiki cyfrowej" (strasznie brzmi prawda?) wystarczą chęci :) Jeszcze raz dziękuję i gratuluję wspaniałej wystawy.

Co do dyskusji na temat "psucia" zdjęć przy użyciu programów graficznych :)
Dyskusja na ten temat odbywała się już niejednokrotnie na naszych zajęciach w UTW.
GIMP to tylko narzędzie, takie samo jak opcja "redukcja czerwonych oczu" w aparacie, stabilizacja obrazu, czy manipulacja czasem naświetlania. Kto z tego nie korzysta jak ma wbudowane to w aparacie? "Poprawa" zdjęcia czasami jest wręcz niezbędna. Na zajęciach pracowaliśmy nad pięknym zdjęciem wodospadu, wszystko szpeciła plastikowa butelka leżąca w niedostępnym dla fotografa miejscu. Aż się prosi o odpalenie GIMPa i usunięcie szpecącego elementu.

Oczywiście Pan Marek Pakoński ma rację, od razu zrobione "poprawne" czy "ładne" zdjęcie ma większą wartość niż przerobione w programie graficznym. Ale niektóre efekty możemy uzyskać tylko używając do tego chociażby GIMPA. Selektywne kolorowanie elementów czarno-białego zdjęcia może zmienić całkowicie sposób w jaki widz postrzega naszą fotografię. Dzięki manipulacją możemy skupić wzrok odbiorcy na ważnych dla nas elementach. Nie wspomnę tu już o uwielbieniu żony kiedy lekko wyretuszujemy jej zdjęcia na n-k. ;)

Bogusia
Bogusia wt., 2010-01-12 14:56

To Pan mnie przekonał

Panie Mateuszu, pamięta Pan na pewno,że byłam pierwsza, która poddawała w wątpliwość potrzebę ,,przerabiania" zdjęć Wydawało mi się, że to co robię w Piccasa3 w zupełności wystarczy. Już tak mam, że jeżeli czegoś nie zrozumiem, do czegoś się nie przekonam, to trudno mi to zaakceptować (wada to, czy zaleta ?). Dzięki Pana wspaniale prowadzonym zajęciom, nie tylko zrozumiałam GIMPA, ale też się do niego przekonałam. Służy mi on teraz do, jak ładnie napisał Axel, ,,kreowania nowych fotograficznych obrazów". To nie zmienia faktu, że bardzo dobre zdjęcie zrobione tak od razu przedstawia na pewno największą wartość.

B.H.-D.
Anonymous
KOlszak wt., 2010-01-12 17:21

Wstydzę się,

Pani Bogusia zrozumiała Gimpa, a ja jeszcze nie do końca. To trochę mnie zawstydza (a Pani Bogusi dodaje splendoru), zważywszy że Pani Bogusia jest Seniorką, a ja młodzieńcem: a wiadomo że młodzi lepiej się znają na komputerach niż starzy (taki stereotyp). ;) Przepraszam jeśli mogłem urazić, zważywszy, że Kinderstube wymaga by utrzymać tabu w kwestii wieku kobiet. Raz jeszcze przepraszam za mój nietakt i nieumiejętność dobrego wysłowienia tej sprawy. :(

Bogusia
Bogusia wt., 2010-01-12 18:56

Proszę nie przepraszać

Mam duży dystans do siebie, a więc i do swojego wieku, którego się absolutnie nie wstydzę.To moje córki są starsze ode mnie, no i jedna z wnuczek za szybko dorośleje, ale ja ??? Ciągle jestem młoda !!! Mam poczucie humoru i bardzo lubię czytać Pana komentarze, są mądre, wyważone i dowcipne.Proszę się nie przejmować niezrozumieniem GIMPA ( w co za bardzo nie wierzę), ale ja wiele rzeczy zrozumiałam dopiero na emeryturze.Czyli nie sprawdza się to, że ,,czego Jaś się nie ...". Wystarczy chcieć.

B.H.-D.
Anonymous
KOlszak pt., 2010-01-15 16:02

To świetnie,

Po prostu taką mam Kinderstube. ;) W zasadzie podziwiam starszych ludzi, którzy w elektronice/komputerze stają się lepsi niż młodzi. I to im na plus! :D

dżepetto
dżepetto ndz., 2010-01-31 00:47

My z Pinokiem mamy prośbę

Proszę usunąć to zdjęcie głowne, bo od razu czujemy się jak młody O'Connor!

To napisałem ja - Dżepetto z Gorzowa
Marek Pakoński
Marek Pakoński ndz., 2010-01-31 16:29

:)

@dżepetto:

Uprasza się o nie strzelanie do elektronicznego mord... moderatora :)

-> Polecam myślenie. Wymagam go od wykształconych ludzi. /// Lubisz dobre electro? Słuchaj audycji Electrohead: https://www.facebook.com/ElectroheadZG <-