drukuj

Ulgi dla pracodawców zatrudniających osoby w wieku powyżej 50 lat

Kategorie: Tagi:
Od 1 lipca pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za niektórych pracowników kończących 50 lat oraz 55-latków i 60-latków.

Ułatwienia wynikają z ustawy z dnia 19 grudnia 2008r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.z 2009 r. Nr 6, poz. 33).

 

Zwolnienia z tytułu zatrudnienia 50-latka:

Przez okres 12 miesięcy nie odprowadzają składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych pracodawcy w odniesieniu
do pracowników w rozumieniu Kodeksu Pracy kończących 50 lat. Zwolnienie nie dotyczy umów zlecenia albo o dzieło. Ulga przysługuje w przypadku spełnienia łącznie następujących warunków:

- nawiązanie stosunku pracy następuje nie wcześniej niż od dnia 1 lipca 2009 r.,

- w dniu nawiązania stosunku pracy zatrudniona osoba miała ukończone 50 lat
(50. urodziny przypadają najpóźniej w dniu nawiązania stosunku pracy),

- zatrudniana osoba była zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna przez okres  co najmniej 30 dni bezpośrednio przed nawiązaniem stosunku pracy.

 

Zwolnienia z tytułu zatrudniania 55-latków (kobiety) i 60-latków (mężczyźni):

Pracodawcy zatrudniający osoby, które ukończyły 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni) od składek należnych za lipiec 2009 r. nie opłacają składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W przypadku, gdy wspomniany wiek osoby osiągają w trakcie miesiąca kalendarzowego zwolnienie ze składek przysługuje  począwszy od następnego miesiąca. Natomiast kiedy urodziny 55. czy 60. przypadają pierwszego dnia danego miesiąca, zwolnienie z opłacania składek przysługuje od tego miesiąca.

 

- Ulgi w opłacaniu składek mogą zachęcić pracodawców do zatrudniania osób
po 50-tce, szczególnie tych bezrobotnych, posiadających fach i doświadczenie.
W pewnym stopniu zmniejszają obciążenia firm – powiedział Roman Śniedziewski, dyrektor Oddziału ZUS w Zielonej Górze.

 

Przypomnijmy, że składka na Fundusz Pracy wynosi 2,45 proc. a na  Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 0,1 proc. liczone od podstawy wymiaru. Dla przykładu: jeżeli wynagrodzenie wynosi 2 tys. płatnik zyska 51 zł.

ZUS
Autor:ZUS

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
obserwator
obserwator śr., 2009-07-08 17:42

odważny!

No super! Jaki dobrotliwy ten nasz zusik. Teraz pracodawcy na hurra będą zatrudniać naszych rodziców. Nareszcie będę mógł zrobić sobie wakacje a nie utrzymywać rodziców bo renta, którą wypłaca ZUS nie starcza na życie!!!
A teraz parę epitetów:
-banda złodziei!!!
-darmozjady!!!
-oszuści!!!
-debilni inspektorzy!!!
No! Na chwilę mi ulżyło.

ob
ZUS
ZUS czw., 2009-07-09 12:30

odpowiedz na komentarz

ZUS nie ustala przepisów, jest jedynie instytucją powołaną do realizacji ustaw i rozporządzeń uchwalanych przez parlamentarzystów.

Oddział ZUS w Zielonej Górze
Szambelan
Szambelan czw., 2009-07-09 16:23

A najdobrotliwszy Pan Prezydent to co ?j

Panie ZUS! Parlamentar zyści to zbyt ogólne słowo. Projekt ustawy opracowuje szefostwo ZUS poprawia Pani Minister Fedakowa, posłowie się wykłucają, PIS chce koniecznie nieba przychylić i rozdawać SEjm czyli posłowie przegłosowują, potem Senat próbuje ulepszyć a wszystko to podpisuje Jego Ekselencja Pan Profesor nauk prawniczych Lech Kaczyński któtu jako Ojciec Narodu ma szczególną pieczę nad rozdzielaniem pieniedzy podatników.
Emeryt ale z 40 letnim stażem pracy. t

Szambelan
obserwator
obserwator czw., 2009-07-09 16:45

HA!!!

Jasne - żołnierz nie zabija - on tylko wykonuje rozkazy...

A taki inspektor, który swoimi błędnymi decyzjami doprowadza do upadku firmy, po wszystkim nawet nie mówi "przepraszam". BANDA!!!

ob