drukuj

Świat malowany nitką

1

Fot. Emilia_Drozłowska

Czy da się za pomocą igły i nitki pokazać światu piękno ogrodu? Haft to bardzo stara , ostatnio trochę zapomniana, a czasem niedoceniana technika obrazowania otaczającego nas świata.

Od Indian do współczesności

Słowo Haft pochodzi z języka niemieckiego i oznacza spięcie lub spojenie, zaś słowo haftować pochodzi od czasownika haften oznaczającego tyle co być przyczepionym. Jednak za tym niepozornym słowem kryje się nie tylko mnogość różnorodnych technik, ale także wielowiekowa tradycja.

 Pierwszymi mistrzami haftu byli peruwiańscy Indianie oraz mieszkańcy starożytnych Chin. Haftowane ubrania były znakiem bogactwa. W średniowiecznej Anglii powstawały profesjonalne warsztaty zwane Opus Anglicanum i cechy zajmujące się właśnie ozdabianiem materiału ta techniką. Do dziś zachowały się ręcznie haftowane ornaty i płótna przedstawiające sceny sakralne. Polskim „haftowanym zabytkiem" jest ornat powstały w roku 1504 przedstawiający sceny z życia św. Stanisława.

 W wieku XIX w Szwajcarii pojawił się haft maszynowy, który zrewolucjonizował techniki ozdabiania odzieży. Dziś każdy sztandar, mundur czy serwetka na stole jest pokryta barwnymi wzorami wykonanymi za pomocą specjalnej maszyny do haftowania.

W tych technikach można się zgubić

Najprościej haft można podzielić na 4 podstawowe grupy takie jak haft płaski, reliefowy , nakładany i ażurowy. Najpopularniejszy jest haft płaski, który rozwinął się jako pierwszy. W nim można być zarówno mistrzem jak i pospolitym partaczem. Posiada bardzo wiele technik. Podstawą jest tutaj ścieg.

 Można prowadzić zarówno proste linie jak i tworzyć dzieło złożone z miliona drobnych krzyżyków. Ważne jest także to czy prowadzimy nitkę przed czy za igłą. Bardzo popularny jest także haft z grupy ażurowych. Haft richelieu to najlepszy przykład tego typu haftu. Bardzo trudny do wykonania wymagający staranności i dokładności. Mnóstwo osób opowiada, ze potrafi ozdabiać materiał w ten sposób, ale wystarczy tylko zapytać o to, czy najpierw wycina dziurki, czy obszywa wzór i tu pojawiają się wątpliwości. Haft ten nazywany jest także haftem weneckim.

 Kolejnym przedstawicielem haftów z grupy ażurowych jest mereżka, która polega na wysuwaniu nitek z tkaniny. W Polsce wiele grup etnicznych opanowało swoje własne techniki wyszywania np. haft góralski wykonywany głównie przez mężczyzn na materiałach tak grubych, że nieraz igłę trzeba przeciągać za pomocą kombinerek czy haft łowicki. Każdy z nich ma swoje własne charakterystyczne wzory.

Haft rodzinny

W mojej rodzinie największy talent do haftowania ma moja babcia Elżbieta. Jest ot jej pasją juz od wielu lat. W ciężkich czasach, gdy nie zawsze mogło się mieć ubrania rodem z żurnali, moja babcia ozdabiała ubrania swoich dzieci barwnymi wzorami zgodnie z panującymi trendami w modzie. Serwetki i poduszki oprócz tego, ze ozdabiane były haftami zawierały także zawsze elementy koronek czy mereżki. Specjalizacja mojej babci jest haft płaski cieniowany oraz haft płaski krzyżykowy.

Obie techniki wymagają wielu godzin ciężkiej pracy i dużej dokładności. Gdy ktoś pyta moją babcię jaka jest recepta na piękne i realistyczne utrwalanie świata za pomocą haftu odpowiada , że należy bardzo dokładnie obserwować przyrodę , a kwiat który chce się wyhaftować bardzo dokładnie poznać, by zauważyć jak przenikają się kolory i jaka jest jego budowa.

 Prace mojej babci często były wręczane jako prezenty i tak spotkać je można między innymi w Kandzie, USA, Francji, w Niemczech i wielu zakątkach Polski. Co potrzeba by wyszywać na pewno oprócz wielu kolorowych nitek, tamborka i płótna wiele cierpliwości i staranności.

* * *


Zobacz nas na facebooku: 

strona portalu Moje Miasto Zielona Góra

strona bezpłatnego tygodnika miejskiego MM Moje Miasto Zielona Góra

Współpraca: prace na zdjęciach wykonała moja babcia Elżbieta

Zdjęcia

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
W_Drozłowski
W_Drozłowski wt., 2011-05-03 18:07

Moja umiejętność w

Moja umiejętność w posługiwaniu się igła kończy się na przyszywaniu guzików=)
Ale pamiętam, jak pierwszy raz oglądałem te cuda byłem zachwycony. Co prawda moja teściowa stwierdziła,że są mężczyźni biegli w haftowaniu to jednak - chyba ja się do nich nie zaliczam=)

W_Drozłowski http://waldemardrozlowski.blogspot.com/ -----> zapraszam
Lucyna
Lucyna wt., 2011-05-03 21:06

Haft jest bardzo pracochłonny

Haft jest bardzo pracochłonny na efekt pracy trzeba czekać czasami nawet i kilka miesięcy.
Za to podziw jaki budzi wynagradza wielogodzinne ślęczenie nad nim. Ciekawe czy ktoś jeszcze wie jak wygląda " haft wrocławski" stworzony przez mężczyznę i czy ktoś wie w jakim ( głównie ) kolorze był wykonywany.
Szkoda,że obecnie nie uczy się dzieci w szkole na "pracach ręcznych" posługiwania się igłą i nitką.
Największy sentyment mam do tych kotków =)

pozdrawiam Lucyna http://kufereklucyny.blogspot.com/
Bogusław_ZG
Bogusław_ZG wt., 2011-05-03 23:50

I to jest artykuł! :)

Mnie babcia też kiedyś chciała nauczyć haftować.
Poległa w walce. :))))
O hafcie wrocławskim coś słyszałem, teraz poczytałem, już wiem. :))

Maciek Gniazdowski
Maciek Gniazdowski śr., 2011-05-04 09:05

ale do szkoły podstawowej to pan Bogusław chodził?

@Bogusław_ZG:

W moich czasach były tzw. prace ręczne (wiem, wiem, niektórym to się może brzydko kojarzyć...), pamiętam, że i ja coś tam wyszywałem, na szczęście krótko. A moja babcia próbowała mnie uczyć robić na drutach, te ...dzieści lat temu coś z tego wychodziło, później umiałem już tylko pruć.
Pozdrawiam,

Maciek
Bogusław_ZG
Bogusław_ZG śr., 2011-05-04 09:31

Hehe, temat i technika dowolna

@Maciek Gniazdowski:

Jak sobie dobrze przypominam, jakieś kwitnące drzewo płodziłem krzyżykami.
Pełna dowolność "Twórcza" :))))
I nikt nie mógł zarzucić braku regularnych kształtów.

Lucyna
Lucyna śr., 2011-05-04 09:41

A ja na pracach ręcznych

A ja na pracach ręcznych uczyłam się i wyszywania i gotowania . A haftować nauczyła mnie mama, nigdy nie osiągnęłam takiego kunsztu ale do kieszonkowego dorabiałam haftując serwetki znajomym i nieznajomym serwetki i kubraki =))

pozdrawiam Lucyna http://kufereklucyny.blogspot.com/
aski
aski śr., 2011-05-04 09:47

jak dla większości

mężczyzny i dla mnie, haft to czarna magia ;))
Osobiście kojarzy mi się z cepelią, choć pełen podziwu jestem dla kunsztu.

https://picasaweb.google.com/106481896623705871202
Emilia_Drozłowska
Emilia_Drozłowska śr., 2011-05-04 12:37

Ja nie mam wielkiego talentu

Ja nie mam wielkiego talentu do wyszywania, raczej zszywam kawałki materiału za pomocą muliny. Ostatnio zgłębiam sztuke decupage, ale wyszywac może sie kiedyś wreszcie nauczę. :) Jest nawet portal społecznościowy ludzi wyszywajacych :)

KIMI http://www.wywrota.pl/ludzie/KIMIanders http://emilykimi.blogspot.com/ Polub mnie ;) http://www.facebook.com/emily.photo.urbex
W_Drozłowski
W_Drozłowski śr., 2011-05-04 15:43

A pamiętacie jak uczono

A pamiętacie jak uczono chłopaków cerować skarpety? O gdzie czasy dziecinne moje=)))

W_Drozłowski http://waldemardrozlowski.blogspot.com/ -----> zapraszam
skorpion
skorpion śr., 2011-05-04 17:25

oj,cerowało się kiedyś skarpety

Nie tylko chłopców uczono cerować skarpety,dziewczęta też.. Czy ktoś pamięta ,, grzybek,, do cerowania skarpet. Był bardzo pomocny,trzonek się odkręcalo i igły w środku chowało. A teraz jak dziura w skarpecie,to komu się chce cerować,nowe się kupuje. Barbara N.

kolorowe jarmarki
kolorowe jarmarki wt., 2013-01-08 13:56

techniki haftów

Umiem haftować różnymi technikami, angielski , malarski ,  richelieu, krzyżykowy , ostatnio zgłębiłam  tajniki haftu  sztandarowego , haftowałam  bardzo dużo , dorabiałam  do domowego budżetu  oddając prace do  Cepelii, dziewczynki miały  wyhaftowane ubranka , pościel  , poduszeczki i kołderki do wózeczka ,  nawet pieluchy z flaneli obrobione kolorową nitką. Na ścianach wisi   kilka  wyhaftowanych   obrazów pejzaży ,   kwiatów  , w szufladach wyhaftowane obrusy  serwetki bieżniki.Ale ostatnio  hafty , szydełko , druty , "porzuciłam " dla bibuły .I cieszy fakt ,że coraz więcej młodych ludzi chce poznać  to bardzo popularne kiedyś dzieło  ozdabiania mieszkań , kościołów , palm wielkanocnych , choinek  ...:) Pozdrawiam 
Maria