drukuj

Ranking szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa lubuskiego

Ilustracja

fot.Tiffany Szerpicki/sxc.hu

Fot. Ilustracja Redakcji MM

W rodzinach toczą się teraz dyskusje dalszej edukacji: które gimnazjum, a potem ogólniak, technikum, czy zawodówka? W czwartek w "GL” ranking szkół.

- Oj, głowa już mnie boli. Córka uparła się na ogólniak, a ja uważam, że dziś technikum ma większy sens - mówi Teresa Baczyńska, mama gimnazjalistki Igi. - Wiem, że to ona powinna zdecydować o przyszłości, ale czy ona wie, co robi? Młoda jest. Pomysłów ma sto na minutę.
Iga nie zgadza się z mamą. Popytała starsze koleżanki, wie gdzie fajna atmosfera panuje. Tam chciałaby się dostać. Ale jak przekonać mamę?

Prezes lubuskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego Bożena Mania podkreśla, że wyboru szkoły powinno dokonać się wspólnie. Nie zawsze bowiem młody człowiek weźmie pod uwagę wszystkie aspekty, które wziąć powinien. Dorosły może podpowiedzieć, pokierować. Byleby tylko nie chciał, by dziecko spełniło jego dawne ambicje. To musi być wspólny, przemyślany wybór. Jest jeszcze czas.
Ogólniak czy technikum? W obu przypadkach trzeba zauważyć plusy i minusy. Zarówno w jednej, jak i drugiej szkole można zdać maturę, potem pójść na studia. W przypadku technikum ma się też od razu fach. Ale trzeba też zdać egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe.

Szkoła publiczna czy niepubliczna? Zdaniem kuratora oświaty Romana Sondeja, zarówno wśród jednych jak i drugich są lepsze jak i gorsze placówki. Niepubliczne wyróżnia mała liczebność klas.
,,Gazeta Lubuska" chce pomóc młodym ludziom, i ich rodzicom, w podjęciu tej tak ważnej decyzji. Dlatego w czwartek opublikujemy raport o gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych z całego województwa. Znajdziecie w nim wyniki egzaminów gimnazjalnych, maturalnych. Dowiecie się, czy szkoły w ostatnich latach się rozwijają, czy przeciwnie. A także jak wypadają na tle innych. Te wskaźniki pozwolą spojrzeć na szkołę z pewnej perspektywy. Oczywiście, nie są to jedyne kryteria, którymi należy się kierować przy wyborze placówki. Warto ją odwiedzić, poznać nauczycieli, uczniów, panującą w niej atmosferę. Obejrzeć bazę. Rozeznać się, jaką ofertą zajęć pozalekcyjnych kusi. Czy dogodny będzie dojazd do szkoły autobusem czy pociągiem?

- Im więcej postawimy sobie pytań i udzielimy na nie odpowiedzi, tym będziemy mieli większą pewność, że dokonujemy właściwego wyboru - podkreśla Mania.
I tego właśnie życzymy wszystkim szóstoklasistom z podstawówek i trzecioklasistom z gimnazjów.

W czwartkowym (31 marca) papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej" otrzymasz ranking gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Lubuskiem. W naszym informatorze poznasz najlepsze placówki.

* * *

 

Zobacz nas na facebooku: 

strona portalu Moje Miasto Zielona Góra

strona bezpłatnego tygodnika miejskiego MM Moje Miasto Zielona Góra

Zdjęcia

  • Ilustracja

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
tomekrush part two
tomekrush part two śr., 2011-03-30 15:01

Korekta

Panie Leszku według mnie tytuł pańskiego artykułu powinien brzmieć : > Kup jutrzejsze wydanie Gazety Lubuskiej < a nie wielce mylący czytelników > Ranking szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa lubuskiego < To jest zwyczajne nagabywanie do kupna GL a nie informowanie MM-kowiczów o ...jak w tytule. Stawiam jedynkę za tak perfidne zachęcanie do kupna GL :P

tomekrush
Marek Pakoński
Marek Pakoński śr., 2011-03-30 15:59

Ależ przecież coś do poczytania jest

@tomekrush part two:

mamy taką zasadę, że nie wolno nam puszczać całego tekstu który ukazuje się w dzisiejszej, a co dopiero jeśli w jutrzejszej GL.

A dlaczego piszemy o tym na MM? Ano dlatego, że po prostu warto o tym podyskutować, prawda? A kto będzie chciał ten pójdzie i kupi sobie gazetę.

Nikt nikogo do niczego nie zmusza, nieprawdaż?

-> Polecam myślenie. Wymagam go od wykształconych ludzi. /// Lubisz dobre electro? Słuchaj audycji Electrohead: https://www.facebook.com/ElectroheadZG <-
tomekrush part two
tomekrush part two śr., 2011-03-30 16:50

Prawdaż, prawdaż

Skoro macie zasadę że nie wolno Wam puszczać całego tekstu to po co ktoś z Was wprowadza z założenia w błąd potencjalnych czytelników wielce zachęcającym tytułem "Ranking szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa lubuskiego" pod którym to tytułem czytelnik znajduje tylko nic nie znaczące informacje i jedną b.ważną dla niego informację że wspomniany "Ranking szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa lubuskiego" ukaże się...w jutrzejszym wydaniu Gazety Lubuskiej:) Może się nie znam albo jestem wybitnie głupi ale i tak powiem że takie "napędzanie" czytelników do kupna GL jest jeśli nie wprost nieuczciwe to na pewno lekceważące potencjalnego czytelnika MM-ki. Może sprawę załatwiłoby umieszczenie w podtytule info że jest to artykuł reklamujący jutrzejsze wydanie GL? Nie wiem, nie jestem zawodowym dziennikarzem:P A co do słów pana Redakcji: "A dlaczego piszemy o tym na MM? Ano dlatego, że po prostu warto o tym podyskutować, prawda?" Prawda ...tyle że uwierzyłbym w takie tłumaczenie sprawy gdyby artykuł p. Leszka ukazał się na MM-ce dzień PO ukazaniu się w GL Rankingu szkół... a nie dzień PRZED :) Zatem takie tłumaczenie Panie Redakcja jest szyte zbyt grubymi nićmi :P I oczywiste zachęcanie MM-kowiczów do kupna GL jest zauważalne nawet dla takiego laika jak tomekrush. Pozdrawiam

tomekrush
AmIright
AmIright śr., 2011-03-30 21:46

Kochanie moje najdroższe

@tomekrush part two:

Tomeczku Raszu najmilszy. Serdeńko Ty moje, no po co się tak spinac? Neospazminkę wziąc: tabletkę albo dwie. Uspokaja cudownie.

No Tomeczku mój kochany, jak już weźmiesz kilka głębszych... wdechów. No i wydechów. ( i ważne żeby zachowac proporcję w tym całym galimatiasie między wdechami i wydechami zachowac). No, ale nie o tym, nie o tym. Jak już się uspokoisz odrobinkę to pomyśl, że może jednak czasem warto siegnąc po wydanie papierowe jeśli już nas artykuł zainteresuje. A skoro Cię to interesuje to rzuc Pani Kioskarce dwójkę i powiedz "reszty nie trzeba!" (A niech franca myśli, że emerytom się powodzi!). I przeczytaj uważnie artykuł pana Kalinowskiego (jak sam napisałeś pod moim niedawnym artykułem z czytaniem ze zrozumieniem nie masz kłopotów) i oceń go czy wart był wyrzucenia 2 złociszy czy nie. I takie coś to ja będę rozumiał.

A teraz Skarbeńku Ty mój najdroższu Tomeczku Raszu chill out, relax and relax .... ufff

Robert Narkun (robertnarkun@o2.pl)
tomekrush part two
tomekrush part two śr., 2011-03-30 22:46

Jak juz to tomeczku rush-u

Gdzieś czytałem ( a może w którymś horrorze widziałem?) że jak ludzie zaczynają wszystko na potęgę zdrabniać to znak że ktoś ich w maksymalnie dla nich nieprzyswajalny sposób wyprowadził z równowagi :-) A co do nieuczciwego sposobu namawiania MM-kowiczów do zakupu jutrzejszego wydania GL swojego zdania nie zmienię i wciąż uważam że artykuł powstał najpewniej po to aby zwiększyć sprzedaż czwartkowego wydania GL A Pan panie Amlright ma święte prawo nie zgodzić się ze mną ...tylko po co panie Robercie aż tak wszystko zdrabniać? czyt denerwować się? Luz spokój, okno proszę może otworzyć na minutę, na gwiazdy popatrzeć, oddech głęboki Pan weźmie...może przejdzie chęć do zdrobnień:P Pozdrawiam

tomekrush