drukuj

Podwyżki w MZK od marca 2012 r. Wchodzą bilety elektroniczne (tańsze)

Rewolucje w zielonogórskim MZK

Rewolucje w zielonogórskim MZK

Fot. Mariusz Kapała

Bilet normalny za 3 zł., tak, jak proponowało MZK. Za to bilety elektroniczne tańsze - po 2,60 zł, a za przejazd jednego przystanku zapłacimy zamiast 14 groszy tylko cztery grosze. Wszystko to już za kilka miesięcy, w marcu 2012 r.

Propozycje przedstawione przez MZK po rozmowach z radnymi z komisji gospodarki zostały nieznacznie zmienione przez prezydenta Janusza Kubickiego, a potem także przez radnych. Obniżono opłaty za bilet mobilny (bez limitu przejazdów) ze 100 do 90 zł (ulgowy z 50 do 45 zł). Cena jednorazowego biletu papierowego wzrośnie z 2,40 zł do 3 zł. – Kupują je osoby, korzystające sporadycznie z usług MZK lub przyjezdni. Nie chcemy do nich dokładać – tłumaczył prezydent Kubicki.

Bilety elektroniczne będą tańsze, niż zakładano. Prezydent zaproponował podwyżkę o 8 proc. Podstawowy bilet zdrożeje z 2 zł 40 gr na 2 zł 60 gr. Radni zmniejszyli też opłatę za przejechanie jednego przystanku z zakładanych 14. groszy na 4 grosze. Ceny zatem będą następujące:
- do 2 przystanków – 1 zł (dla wszystkich),
- od 3 do 8 przystanków – 2 zł 60 gr (ulgowy 1 zł 30 gr),
- powyżej 8 przystanków – po 4 gr za każdy kolejny przystanek (nie więcej niż 3 zł). Ulgowy – 2 gr.

Bilet elektroniczny to ostatni etap unijnego projektu unowocześnienia MZK (po nowych autobusach i niedawno zamontowanych nowych tablicach świetlnych). Wejdzie w życie w marcu 2012. MZK ma już przygotowaną serwerownię, niebawem zamontuje odpowiednie urządzenia. E-bilet kupimy w czterech punktach sprzedaży (na UZ i w mieście). Opłata będzie zależała od liczby przejechanych przystanków. To nowość, której domagali się mieszkańcy, a także wójtowie okolicznych gmin. Tym bardziej że tylko połowa korzystających z usług MZK porusza się w odległości powyżej sześciu przystanków.

Zobacz rozkład jazdy zielonogórskiego MZK

E-bilet ułatwi życie. Czytnik pokaże wszystko, także to, czy bilet okresowy skończył już swoją ważność albo czy zabrakło pieniędzy w elektronicznej portmonetce, którą trzeba doładować. Pomoże także tym, którzy zmuszeni są do przesiadek. Umożliwi np. 15-minutową podróż dwoma autobusami. Opłata byłaby więc tańsza, bo nie trzeba byłoby kupować dwóch osobnych papierowych biletów.
- Jak ktoś zgubi e-bilet, będzie można się zgłosić i otrzymać duplikat. A na skradzioną czy znalezioną kartę druga osoba już nie pojedzie, bo ta funkcja zostanie automatycznie zablokowana – mówi dyrektor MZK Barbara Langner i dodaje: - E-bilet da nam możliwość wprowadzenia promocji. By zachęcić pasażerów do przemieszczania się z nami, za dwa przystanki zapłacić będzie trzeba np. 1 zł, a dziś wydać musi każdy – 2,40 zł.
Przy okazji - skończy się problem osób, korzystających z ulg lub jeżdżących komunikacją miejską za darmo. Do tej pory oprócz biletu zniżkowego musiały mieć przy sobie dokumenty, uprawniające do ulgi lub darmowych przejazdów. Po zmianie wystarczy elektroniczna karta. Studentom wystarczy legitymacja studencka. Na niej bowiem będzie można wprowadzić e-bilet jednorazowy czy okresowy. Z funkcją tzw. elektronicznej portmonetki. To ona pobierze z dwóch automatów ustawionych na uczelni określoną kwotę. A z kolei czytnik umieszczony w autobusie wyciągnie z niej tyle, ile zapłacimy za pokonanie dwóch czy sześciu przystanków.

- Nie mogę się doczekać e-biletu. Teraz w zapchanych ósemkach trudno mi przepychać się do kasownika. Przyznaję, że z tego powodu czasem jadę na gapę – mówi Karolina, studentka czwartego roku pedagogiki. – Poza tym muszę pamiętać, by mieć w portfelu drobne na bilet w kasowniku, który często wyrzuca pieniądze z powrotem. To dodatkowy stres.

- A ja tam nie wyznaję się na tych wszystkich nowościach. Za stara już jestem do tych e-maili i cudów techniki. Tak samo z biletem. Wolę mieć papier w ręce. Już samo kupowanie w kasowniku dużo nerwów mnie kosztuje – martwi się emerytka Anastazja Palczyńska.

Dyrektor Langner zapewnia, że i o takich osobach pomyślano. Dlatego tradycyjne bilety papierowe nie zostaną zlikwidowane. Klient będzie miał wybór.

Tadeusz Draszczyński przyznaje, że codziennie dojeżdża do pracy trzy przystanki. Jak nie pada, stara się tę trasę pokonać pieszo. Bo po prostu podróż z MZK drogo go kosztuje.
- Ale jeśli miałbym zapłacić 1 czy 1,50 zł, pewnie za każdym razem wsiadałbym do autobusu – przyznaje zielonogórzanin.

* * *

Cieszę się, że oszczędziliśmy tych, którzy najczęściej korzystają z komunikacji miejskiej - stwierdził prezydent Kubicki.
- Nikt z nas nie chce podwyżek. Ale nie możemy tej dyskusji prowadzić w oderwaniu od warunków ekonomicznych MZK - podkreślił radny Andrzej Brachmański.

Przypomnijmy - od kwietnia do dziś cena oleju napędowego na litrze wzrosła o 32 groszy.

Zdjęcia

  • Rewolucje w zielonogórskim MZK

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
Pintaliano
Pintaliano wt., 2011-10-25 13:31

Rower,

tylko rower niech się stanie odpowiedzią na podwyżki.

Pintaliano
robertgorski
robertgorski śr., 2011-10-26 00:31

rower-power ;)

@Pintaliano:

rower-power ;)

www.rowerowa.zgora.pl
Bogusław_ZG
Bogusław_ZG śr., 2011-10-26 17:19

Tia, staruszkowie, kobiety pracujące, uczniowie...

@Pintaliano:

Wszyscy na rowery.
A jak się siatka z karkówką w szprychy wkręci to i od razu mielone będzie gratis. :))
A TIRy na tory!
Jak EKO to EKO pełną gębą. A coo! :))
Jeszcze tysiące nowych miejsc pracy do tego powstanie. Producenci i serwisy rowerów. Inżynierowie będą się głowili jak taki rower dla ludu ma wytrzymać okres gwarancji. pod dupą puszystego cyklisty. Pirelli wypuści serie opon dla puszystych i anorektyków...
Kurde, cała Europa czeka na zamknięcie naszego MZK na kłódkę.

swierszczyk
swierszczyk wt., 2011-10-25 14:08

"SPORADYCZNIE"...???

znaczy bezrobotni,...
opiekunowie chorych i samotnych...
Kubicki nie będzie dokładał,...
Obyś Panie Prezydencie,...
w przyszłości,...
wniosku do UP nie składał....

Krzysztof Gawryluk
Krzysztof Gawryluk wt., 2011-10-25 14:24

Dziwna kalkulacja

Przy e-bilecie jest napisane;
- do 2 przystanków – 1 zł (dla wszystkich),
- od 3 do 8 przystanków – 2 zł 60 gr (ulgowy 1 zł 30 gr),
Czyli jazda 4 przystanki w wersji 2+2 będzie kosztować 2 zł
A w wersji 4 jednorazowo 2.60 zł?

swierszczyk
swierszczyk wt., 2011-10-25 15:04

Co do E-bilet....

może się mylę...
nie bardzo się znam,...
ale jeśli tak jak
napisano,...
to tylko się śmiać,...
i buzi dać...
pomysłodawcą,...
jeśli czytnik sam czyta przystanki w autobusie,...
to na przystankach jak strusie,...
będą co dwa wysiadać,...
aby znów wsiąść,...
nic tylko dalej tak brnąć...
PS. aaa...
chyba się doczytałem...
wraz z biletem te 15 minut dostałem,...
abym nie kombinował,...
ot dwa słowa,...
a świerszczyk zrozumiał...
choć wcześniej nie umiał,...
(gdy wysiądziesz jeszcze 15 minut jest ważny,...???
no to zwracam honor, wymyślił ktoś poważny....)

Bogusław_ZG
Bogusław_ZG śr., 2011-10-26 17:04

"Nie chcemy do nich dokładać"

No to czas pobrać kwity na glejt do darmowych przejazdów.
Przez 15 lat sporadycznie korzystałem z MZK z przekonaniem, że to ja dokładam do MZK, bo nie chciało mi się wyrabiać "darmówki".