drukuj

Ostatni prezydent RP na uchodźctwie...

Prezydent Kaczorowski w Zielonej Górze

Fot. Ilustracja Redakcji MM

Wiele się mówi w mediach o zmarłych w ostatniej katastrofie. Myślę, że warto jest przybliżyć nieco sylwetkę Ryszarda Kaczorowskiego - ostatniego prezydenta na uchodźstwie.

Trzeba zacząć od tego, czym właściwie był rząd emigracyjny. Władze Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1939-1990 które wyjechały z kraju były legalną kontynuacją władz II RP. Zmuszone zostały niestety do opuszczenia Polski po agresji III Rzeszy i ZSRR we wrześniu 1939 oraz okupacji całego terytorium państwa przez agresorów. Siedzibą rządu był Paryż, później Angers (na zasadzie eksterytorialności), a od końca czerwca 1940 (kapitulacji Francji) - Londyn.

6 lipca 1945 dotychczasowi sojusznicy Rzeczypospolitej, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wycofały uznanie dyplomatyczne Rządu RP na uchodźstwie, uznając powołanie Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej z udziałem Stanisława Mikołajczyka, którego zadaniem było wykonanie postanowień konferencji jałtańskiej w kwestii powołania rządu polskiego uznawanego przez wszystkie państwa tzw. Wielkiej Trójki (Wielką Brytanię, USA i ZSRR).

Nie był to jednak koniec działalności władz emigracyjnych. Choć mocno zmarginalizowane trwały i funkcjonowały poprzez wszystkie lata PRL-u czekając na upadek socjalistycznego systemu. Były żywym symbolem wolności. Rząd na uchodźstwie oficjalnie zakończył działanie po wyborze i zaprzysiężeniu Lecha Wałęsy na prezydenta Polski i przekazaniu mu przez prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego insygniów prezydenckich a wśród nich m.in. Order Orła Białego oraz Order Odrodzenia Polski.

Sam Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 w Białymstoku. Jego rodzina posiadała szlacheckie korzenie. Pieczętowali się herbem Jelita. Przed wojną pracował jako instruktor w harcerstwie a kiedy Armia Czerwona wkroczyła do Polski przystąpił do tworzenia Szarych Szeregów. Był komendantem okręgu białostockiego i za swoją działalność został aresztowany przez NKWD i w 1940 roku skazany na śmierć. Kara została jednak wkrótce zamieniona na 10 lat pracy w łagrach na Kołymie. Na szczęście po podpisaniu porozumienia Sikorski- Majski został wypuszczony i zaciągnął się do nowo utworzonej armii generała Andersa. Wraz z 2 Korpusem walczył w wielu bitwach m.in. pod Monte Cassino.

Kiedy wojna dobiegła końca nie wrócił jednak do Polski. Mieszkając na terenie Wielkiej Brytanii ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego. Nie porzucił także swojej przedwojennej pasji - harcerstwa. W latach 1955-67 był naczelnikiem tej organizacji na obczyźnie a od 1967 do 1988 jej przewodniczącym. Był także bardzo aktywnym członkiem parlamentu emigracyjnego. Został doceniony, w 1986 kiedy to zaproponowano mu stanowisko ministra do spraw krajowych w rządzie premiera Szczepanika w Londynie. W styczniu 1988 prezydent Sabbat zgodnie z artykułami 13 i 24 Konstytucji RP z 23 kwietnia 1935 wyznaczył Kaczorowskiego na swojego następcę gdyby nie udało mu się dożyć do zawarcia pokoju. W 1989 kiedy niespodziewanie umarł Kazimierz Sabbat Ryszrad Kaczorowski objął po nim urząd.

Zdjęcia

  • Prezydent Kaczorowski w Zielonej Górze

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze
Anonymous
KOlszak śr., 2010-04-14 17:49

To w muzeum prawda?

Bardzo proszę przypomnieć mi z jakiej okazji był P. Ryszard Kaczorowski w Zielonej Górze? Z góry dziękuję. :) Tak, wiem jestem niezwykłym ewenementem: historyk który ma kłopoty z pamięcią. :P

Domino 47
Domino 47 śr., 2010-04-14 17:55

Dziękuję, za przybliżenie

Dziękuję, za przybliżenie młodzieży sylwetki Prezydenta Kaczorowskiego.

Marek Pakoński
Marek Pakoński czw., 2010-04-15 00:28

Wciąż prosimy o Wasze wspomnienia

@Domino 47:

i opinie o prezydencie Kaczorowskim. Przybliżmy tę postać jeszcze bardziej...

-> Polecam myślenie. Wymagam go od wykształconych ludzi. /// Lubisz dobre electro? Słuchaj audycji Electrohead: https://www.facebook.com/ElectroheadZG <-
Bronicky
Bronicky śr., 2010-04-14 17:57

Miałem okazję widzieć go

Miałem okazję widzieć go kiedyś na zielonogórskiej starówce przy okazji jego wizyty w naszym mieście. Nie pamiętam który to był rok ale byłem jeszcze wtedy dość młody, aczkolwiek jego widok zapadł mi w pamięci...

Piotr Bronicki, Bronek http://myspace.com/grunbergpunx
skorpion
skorpion śr., 2010-04-14 18:10

HOHOROWY OBYWATEL MIASTA ZIELONA GÓRA

TYTUŁ ZOSTAŁ NADANY RYSZARDOWI KACZOROWSKIEMU--byłemu prezydentowi na uchodżstwie 18 czerwca 1998 roku.

skorpion
skorpion śr., 2010-04-14 18:11

PRZEPRASZAM

oczywiście HONOROWY OBYWATEL